Lama me je još obavestio i o tome  da je on svoje versko obrazovanje stekao kod starog lame  u Astrahanu, odakle inače većina tih Kalmika i potiče, kao i da je taj njegov učitelj svoje obrazovanje stekao u lamaseriji Dalaj lame u Lasi na Tibetu, centru ovog ogranka budističke vere. On je zatim pozvao vojnog atašea Godsona i mene da prisustvujemo redovnoj budističkoj službi u kojoj ćemo čuti obred u njegovoj celosti sa uobičajenim pojanjem tropara koji se koriste u svim lamaserijama na Tibetu privrženih Dalaj lami.
Prihvatili smo ovaj poziv pa smo se 15.maja 1927. godine odvezli do kolonije Kalmika čiji članovi nastanjuju čiste ali male drvene kuće na obodu Beograda. Potom smo, posle ljubaznog pozdravljanja sa članovima kolonije, ušli u kuću da bi prisustvovali službi.
Budući da nisam uspeo da pronađem ni jedan detaljan opis takve službe u radovima o lamaističkom budizmu a koji se uglavnom bave samom verom tibetanskog budizma, ovim ću radom pokušati da pružim potpun izveštaj o ceremoniji, koji sam video iz neposredne blizine, pošto smo pukovnik Godson i ja stajali najbliže do sveštenika koji su činodejstvovali u čelu oltara.
Sam oltar se sastoji od četvrtaste kutije veličine tri puta tri stope prekrivene bledo plavim papirom, postavljene na jedan običan sto koji je bio takođe obložen u plavo. Na zidovima oko oltara su visile slike raznih lamaističkih svetaca, dok je na gornjoj strani te kutije-oltara bio postavljen bronzani kip prvog naslednika Gotame Bude. Prednja strana oltara ima kvadratni otvor dimenzija dve puta dve stope, a unutar te kutije je kovčeg postavljen na policu i u njemu veoma mala statua Bude izrađena u crnoj tikovini prektivena trostrukom lamaističkom mitrom napravljenom od papira.
Ispred oltara se nalazi kredenac na kome je gusto poređano petnaest malih srebrnih ćasa, a u jednoj od njih gori mala sveća od voska.
Glavni lama, lama pomoćnik i pojac stoje jedan do drugog, okrenuti licima prema oltaru, a blizu njih je jedan mali sto na kome je škropilo učvršćeno u jednoj maloj urni napunjenoj svetom vodicom, zatim vrč sa obojenom i zaslađenom vodom, bronzana činija sa prženim ječmenim zrnom (kao naše "kokice"). Na ovom stolu je takođe i raširena maramica boje pomorandže.

                                                                                                          nastavak...

Sadržaj > Rani period > Kalmici u Beogradu (1. deo) >  Kalmici u Beogradu (2. deo)