FAKTA X - NEVYŘEŠENO IV.

          Dnes spíš SPEKULACE...

Jak jste si někteří asi všimli, začal vycházet nový časopis FAKTA X. Doufám, že než nás někdy v budoucnu bude časopis žalovat za používání jejich jména, zjistí si, kdo byl na světě dřív, zda naše rubrika nebo tento časopis. Nicméně je vidět, že moje geniální nápady se ujímají a tak jsem vlastně vymyslel název časopisu. Samozřejmě, že ne přímo, ale telepaticky. Když píšu tento článek, ještě sám netuším, zda je časopis FAKTA X dobrý nebo je to slátanina na n-tou /taková Fantastická fakta, kde obvykle stojí za to tak 8 stran [někdy]/, ale rozhodně se to dozvíte v Testeru. (Kombajn slib dodržel - přečtěte si tester a zjistíte vše podstatné. pozn. redakce)

Dnešní díl nejsou fakta. V dnešním díle totiž vlastně ani fakta být nemohou. Pořádně /ale stále ne dostatečně/ se totiž lidstvo na záhady zaměřilo až ve 20. století. Ale pokud alespoň některé záhady existují, pak je logické, že se neobjevily až nyní. Některé záhady byly logicky vysvětleny, jiné záhady upadly do zapomnění a o jejich existencích víme jen z doslechu. A u těch záhad, kde nejsou fakta, musejí přijít spekulace. Dnešní díl by tedy měl mít spíš název SPEKULACE X.

      HLINĚNÝ MUŽ

Židé byli ve středověku často považováni za velice dobré alchymisty a mágy. Připouštím ale, že mohlo jít o záminku k pronásledování křesťanskou církví, hlavně inkvizicí. Židovské dějiny jsou velice pohnuté, ale konec konců nejen dějiny - Židé nemají moc klidu ani nyní. Židovské náboženství má mnoho krás a ještě více tajemství. Jednou z těch tajemnějších věcí je existence golema. Golem se objevuje v židovských legendách dost často. Zpravidla je to ochránce Židů nebo jejich sluha. V naší zemi nejznámější golem pochází z Prahy.
Samotné slovo GOLEM pochází z hebrejštiny a jeho překlad by asi zněl 'nehotový'. Co však GOLEM vlastně je? Je to bytost, která je podobná člověku, ale není člověkem. Bývá zpravidla němá a jejím stvořitelem je člověk. Celkem jednoduchá definice, že?

1. Nemůže jít třeba o nějaký druh voodoo?
- Asi ne, protože golem bývá v legendách postaven z hlíny /někdy i listí/. Lze jej znehybnit vyndáním šému.

2. Co druh robota?
- Ano, tuto myšlenku jsem viděl v nějaké knížce. Hezká idea. Jenže i když někteří lidé tvrdí, že tehdy už znalosti mechaniky byly na dostatečné úrovni, nevěřím tomu. Jednak golemovou hlavní stavební hmotou měla být hlína a pak ani dnes nejsme schopni vytvořit takového robota, který by sám chodil, pracoval a vypadal jako člověk. Viděl jsem pár robotů, kteří vypadali jako člověk, ale zpravidla nechodili a měli v sobě spoustu elektronických obvodů, senzorů a věcí, které bychom v 2. století /kdy je poprvé golem zmiňován/ asi nenašli. A i kdybychom měli dokonalý stroj hotový, je třeba vzít v úvahu fakt, že každá věc potřebuje nějaký pohon.

Až sem jsem myslel na robota, který by byl zkonstruován na Zemi. Jenže kdyby to byl spíše mimozemský výtvor, několik věcí by se vyjasnilo. Třeba pohon. Dobře víme, že k oživení golema bylo zapotřebí tzv. šému. Někdy se také slovo Emeth psalo golemovi na čelo. Zkusíme malý analogický test. Pokud si koupíte třeba walkmana, máte kazetu i sluchátka a rozhodnete se jí poslechnout, co uděláte? Předtím než stisknete tlačítko PLAY, vložíte baterie. Podle dochovaných spisů se šém musel asi jednou za týden měnit. Mohlo by tedy jít o jakousi baterii, ale spíš nějaký buď dnes neznámý zdroj energie nebo třeba miniaturní jaderný zdroj. Není vyloučena ani funkce jakési pojistky, ale vtom případě by nebyl důvod ji měnit tak často. Co když golemové jsou jakýsi typ androidů mimozemské civilizace. Co když měli za úkol monitorovat lidstvo nebo planetu a zprávy občas zaslat jinam. Co když se třeba jednou za 200 let zkrátka probudili, zjistili stav, lidé je trochu využili, stvořili pověsti o tom, jak je sami vyrobili a golemové opět ulehli do svého kybernetického spánku? Co když měli jakousi svou hlavní základnu v Izraeli?

Toto jsou již hodně divoké myšlenky, ale to je dobře. Někdy se totiž některé jevy nedají současnými znalostmi vysvětlit. A i když vše, co jsem tu napsal může být absurdní, divoké a velice spekulativní /vyvracení vlastních názorů, jasná schizofrenie - Rýpal/ je to jedna z mnoha verzí starodávné legendy. Není mým úkolem vždy vše vědět, ale zkusit i jiné, alternativní výklady skutečností. A to se mi doufám daří...

                         -KOMBAJN-