|     home
KNIK 200   |   Cannon Hill Cemetery   |   David Reedy   |   Frank Dougherty   |   Herning Warehouse Revisited   |   Knik Sled Dog / Recreation District   |   Tax information   |   Palmer Cemetery   |   Knik Museum and Dog Mushers Hall of Fame   |   Satyagraha a force more powerful...............   |   Shallow Gas Drilling Info   |   Knik Fairview Community Council   |   Doug bartko's Animal Care proposal   |   E-News   |   Join Knik.org   |   Contact Us   |   The Majesty of Calmness   |   Trails and paths alongside highways   |   Knik Community Sign Project   |   Asserting RS 2477 rights   |   Knik Historic Trails   |   Dr. Hal Bartko Memorial   |   Knik-McGrath 300   |   The Pit   |   Kennewick Man   |   My Friend Shalyn   |   Eklutna   |   Grandma Page   |   Local Authors Page   |   Caitlins' Homeschool Page   |   Josh   |   Maria   |   Historical Research   |   NAGPRA- Protecting Native Graves   |   Louise Potter   |   School Work on the Web   |   D.O.T Permit for a driveway on Lot 5 USS 1726 Knik   |   Title 126
Knik 200 Website Link
2006 Musher list
out of Skwentna2006 Knik 200
1. Jeff King 09:57:13; 21h 12m 13s
2. Lance Mackey 10:17:44; 21h 31m 44s
3. Ryan Redington 10:30:18; 21h 44m 18s
4. Brian Bearss 10:34:35; 21h 48m 35s
5. Rick Townsend 10:42:55; 21h 56m 55s
6. Cim Smyth 11:04:00; 22h 18m 00s
7. Ray Redington Jr. 11:23:12; 22h 37m 12s
8. Paul Gebhardt 11:31:41; 22h 45m 41s
9. Lisa Frederick 11:45:25; 22h 58m 25s
10. Micah Dagerlund 11:57:38; 23h 11m 38s
11. Dean Rasiar II 12:23:33; 23h 37m 33s
12. Sebastian Schnuelle 12:25:16; 23h 39m 16s
13. Mark Uhinck 12:30:39; 23h 44m 39s
14. Melanie Gould 12:39:31; 23h 53m 31s
15. Dean Osmar 12:53:42; 24h 07m 42s
16. John Schandelmier 12:58:00; 24h 12m 00s
17. Lori Townsend 13:00:27; 24h 14m 27s
18. Spencer Mayer 13:54:04; 25h 08m 04s
19. Jason Mackey 13:59:09; 25h 13m 09s
20. Dan Huttunen 14:16:11; 25h 30m 11s
21. Gene Smith 14:23:43; 25h 37m 43s
22. Karen Ramstead 14:23:48; 25h 37m 48s
23. Thomas Knolmeyer 14:43:25; 25h 43m 25s
24. Adam Beebe 15:18:50; 26h 32m 50s
25. Peter Cohrs 15:23:11; 26h 37m 11s
26. Kelley Griffin 15:34:10; 26h 48m 10s
27. Andy Mosen 16:04:41; 27h 18m 41s
28. Jeff Davis 16:07:08; 27h 21m 08s
29. Gabrielle Dunham 17:42:00; 28h 46m 00s
30. Kim Kitteredge 17:42:01; 28h 46m 01s
31. Michele Prevost 17:51:51; 29h 05m 51s
32. Rick Cochran 18:31:00; 29h 45m 00s
33. Sue Allen 18:33:00; 29h 47m 00s
34. Randy Cummins 18:55:00; 30h 09m 00s
35. Richard Hum 19:36:00; 30h 50m 00s
36. Eric Rogers 19:53:00; 31h 07m 00s
37. Becca Moore 20:02:00; 31h 16m 00s
38. Christoph Harisberger 20:23:00; 31h 37m 00s
39. Nikolai Buser 20:24:00; 31h 38m 00s
40. Martin Buser 20:25:00; 31h 39m 00s
41. Ben Volks 20:32:00; 31h 46m 00s
42. Alan Peck 21:56:00; 33h 10m 00s
43. Linwood Fiedler 22:15:00; 33h 29m 00s
44. Dalton Fiedler 22:45:00; 33h 59m 00s
45. Christopher Bagett 22:50:00; 34h 05m 00s
46. Mark Ramstead 23:00:10; 34h 14m 10s
47. Rod Boyce 23:34:25; 34h 48m 25s
48. Katrina Pawlzczyk 00:07:00; 35h 21m 00s
49. Mike Suprenant 00:22:15; 35h 36m 15s
50. Tom Gastrich 02:10:32; 37h 24m 32s
51. Paul Charron
William Hanes SCRATCH
Lynda Plettner SCRATCH
Emily Hudyma





2002 Results
Winner Jeff King 10:03 am 11 dogs 21hrs.59 min 07 secs
2nd Dee Dee Jonrowe 10:46 am 9/1in sled 22 hrs 42min 45 sec
3rd Andy Willis 10:58 am 9/1 in sled 22:54:27
4th Silvia Willis 12:07:59 pm 10 dogs 24:03:59
5th Lisa Fredric 12:45:53 pm 11 dogs 25:41:53
6th Jesse Beebe 1:37:18 pm 12 dogs 25:45:18
7th Bill Cotter 1:49:14 pm 12 dogs 25:45:14
8th Kelly Griffin 1:55:32 pm 12 dogs 25:51:32
9th Jason Mackey 3:14:36 pm 11 dogs 27:10:36
10th Gerald Sausa 5:04 pm 29 hours
11th David Graham 5:31:03 pm 10 dogs 29:27:03
12th Frank Sihler 6:12:32 pm 8/2 in sled 30:08:32
13th Adam Grant 6:32:17 pm 11dogs 30:28:17
14th Dan Huttunen 6:48:23 pm 12 dogs 30:44:23
15th Dave Korpi 7:25:21 pm 12 dogs 31:21:21
16th Russ Beebe 7:45:23pm 11/1 in sled 31:41:23
17th Mark Newall 7:50:08 pm 11/1 in sled 31:46:08
18th Mike Suman 8:24:59 pm 9/1 in sled 32:20:59
19th Lance Barve 8:27:42pm 8/2 in sled 32:23:42
20th Bill Borden 10:42:45 pm 12 dogs 34:38:45
21st Paul McLarron 11:25:17 pm 11 dogs 35:21:17
22nd Regina Wycoff 12:53:04 pm 11 dogs 36:49:04
23rd Wayne Hall 1:15:11 pm 11 dogs 37:11:11
24th David Straub 1:21:47 am 12 37:17:47
25th Perry Solmonson 1:21:58 am 9/2 in sled 37:17:58
26th Peter Cohrs 3:45 am 10 dogs 39:41:45
27th Judy Merritt 3:46 am 12 39:42:00
28th Matthew Coughtry 5:05:09 am 11 dogs 41:01:09
29th G B Jones 5:11:45 am 10/1 in sled 41:07:45
30th David Talbert 8:31:10 11 45:11:10
Scratched
Lance Mackey
Paul Charron
Sandy Mckee
2004 Results
1Ryan Redington 22hrs 25mins
2Aily Zirkle 22hrs 28mins
3Ray Redington, Jr. 22hrs 40 mins
4Tyrell Seavy 22hrs 55mins
5Randy Chappel 22hrs 57mins
6Jason Mackey 23hrs 56mins
7William Hanes 24hrs 35mins 16secs
8Ken Anderson 24hrs 35mins 24secs
9Kelley Griffin 25hrs
10Jerome Longo 25hrs 2mins
11Aaron Burmeister 25hrs 12mins
12Regina Wycoff 26hrs 5mins
13Allen Moore 26hrs 20mins
14Kent Kaltenbacher 26hrs 29mins
15Tollef Monson 26hrs 40mins
16Hugh Neff 26hrs 45mins
17Noah Burmeister 26hrs 46mins
18Shannon Brockman 26hrs 50 mins
29Frank Sihler 27hrs 21mins
20Sue Allen 28hrs 40mins
21Trine Lyrek 29hrs 11mins
22Thomas Knolmayer 29hrs 37mins
23Debbie Moderow 29hrs 40mins
24Allan Miller 29hrs 50 mins
25Heather Moore 30hrs 5 mins
26Rick Casillo 32hrs 5mins
27Allen Davis 35hrs 5mins
28Jeff Davis 35hrs 10mins
29Tim Forbus 39hrs 17mins
30Mark Conrad 49hrs
David Armstrong -scratched
PaulPettyJonn-scratched
Devan Currier-scratched
Judy Merritt-scratched
Adam Beebe-scratched
David Britz-scratched

edington Sr. Memorial Sled Dog Race

 1 Lance Mackey- 22 hrs 40 min
2 Jon Little- 22hrs 57 min
3 Jon Tonsberg- 23hrs 11mins
4 Jason Mackey- 23hrs 44mins
5 Peter Bartlett- 23hrs 56 mins
6 Dan Huttinen- 24hrs 12 mins
7 Tim Osmar- 24hrs 23mins
8 Jim Lanier- 25hrs 07 mins
9 Rudy Niggemeier - 26hrs 35mins
10 Randy Chappel- 26hrs 35mins
11 Mateo Gruzoni- 27hrs 21 mins
12 Adam Gibler- 28hrs 12 mins
13 Karen Ramstead 28hrs 24mins
14 Shane Sizelove- 28hrs 25 mins
15 Regina Wycoff- 28hrs 39mins
16 Will Faulkner- 28hrs 47mins
17 Dave Korpi- 29hrs 14mins
18Carla Kelly- 29hrs 19mins
19 Diana Moroney- 29hrs 20mins
20 Dave Dalton- 29hrs 34mins
21 Matt Coughtry- 29hrs 55mins
22 Kelley Griffin- 30hrs 07mins
23 Todd Capistrano- 31hrs 09mins
24 Matt Di Francesca- 32hrs 15mins
25 Anne Elizabeth Washburn- 32hrs 15mins
26 Dexter Kancer- 36hrs 58mins
27Judy Merritt- 38hrs 43min
Bill Hall-Scratch
Paul Pettyjohn-Scratch
Rick Townsend-Scratch
Lynda Plettner-Withdraw
Sue Allen-Withdraw
Daryl Darnell-Withdraw