EMANUELE GIORDANO HOMEPAGE
EMANUELE GIORDANO
87010 Eianina (CS) Italy


Papą Binard BilotaBINARD BILOTA

Njeri ndėr njerzit mė tė famshėm arbėreshė te fusha e diturisė dhe e atdhetarisė ėsht, pa dyshim, papas Binard Bilota. Ai u lind nė Frasnitė mbė 29 tė nėndorit tė vitit 1843, nga Emanuil Bilota e nga Ngjiska Martire, prindė shumė tė nderuar. Studjoi nė Shėn Mitėr Koronė, te Kulexhi i Shėn Adrianit, ēė ka qėnė pėr shumė vjet vendi ku u kanė plazmuar mendjet mė tė ndriēme t'Arbėreshvet tė Kalabrisė. N'atė kulexh Bilota studjoi pa paguar, qysh prej tė dyjtit vit tė hyries sė tij n'atė vend, pse ishte shumė i menēėm. I dorėzuar prift i ritit bizantin te viti 1866, mori edhe diplomėn si mėsonjės i shkollavet fillore edhe dha mėsim ndėr shkollat e Frasnitės deri nė vitin 1873, kur i erdhi pas nė famullinė e Frasnitės papas Mihal Belushit.

Bilota merrej jo vetėm me pedagogjinė, me filosofinė, me theologjinė, por edhč me gjuhesinė e me letėrsitė klasike e moderne; por dashuri mė tė madhe ka pasur pėr gjuhėn arbėreshe, tė cilėn ai e quante "hyjnore". Nė gjuhėn italjane ka shkruajtur shumė vepra filologjike mbi gjuhėn arbėreshe, edhe i botoi ēė nga viti 1893 deri nė vitin 1915.

Mbė 9 tė gushtit 1898, Akademia kombėtare italiane e Diturisė, sė Letėrsisė edhč t'Artėvet, me seli nė Firenxė, nderoi Bilotėn me diplomė si anėtar i pėrmotshėm. Diploma tė tilla i qėne dhėnur atij edhe nga Akademia "Leonardo Da Vinci", me seli nė Tortonė; edhe nga Akademia ndėrkombėtare Partenopč, nė Napoli. Ai ka qėnė edhč anėtari Komitetit paralevizor i Kongresit gjuhėsor arbėresh, nė Kurlanė, ku mori pjesė nė muajin e tetorit 1895, bashkė me De Radėn, Argondicėn, Kamodekėn, Ribekun, Loreqin e tė tjerė. N'atė mbledhje dijetarėsh arbėreshė, Bilota paraqiti, me njė fjalim arbėrisht, alfabetin e gjuhės arbėreshe, qė ai pėrdorte nėr shkrimet e tij: ishte alfabeti qė Bilota pėrdori edhe nė veprėn "Shpata Skandėrbekut ndė Dibrėt Poshtė". Nė njė poezi arbėreshe, qė ai lexoi n'atė Kongres, i thonte pjesėmarrėsvet: "Vėni kujdes ndė tė studjuerit, ndė tė folurit e ndė tė shkruerit tė kėsaj Gjuhje, se t'e paraqitni tė famėshme ndė mes tė gjuhėvet tė Botės, tue nxehtėsuar dijetarėt tė huej t'e duan mirė atė gjuhė".

Pėr sa i pėrket artit poetik tė Bilotės, dua tė shėnonj kėtł gjykimin e Jeronim De Radhės, i cili, tue i kushtuar atij njė kopje tė konferencės sė tij "Mbi vjetėrsinė e gjuhės Arbėreshe", i shprehet me kėtņ fjalė: "Mikut e vjershtarit tė vėrtetė, kryepriftit Bilotė, me njė "BRAVO" nga zėmra".

Rrjeshtova mė lart veprat qė Bilota botoi nė gjuhėn italjane (vepra filologjike) edhč tė paktat nė gjuhėn arbėreshe (vepra poetike); por atņ tė shkruara nė gjuhėn arbėreshe tė pabotuara janė mė shumė edhč mė tė vlefshme. Atņ qenė tė gjitha tė ruajtura nga i nipi Gustin Jordani, ati im, i cili m'i dorėzoi mua, pse Bilota i kishte thėnė: "Deri qė tė mos tė dalė njė prift nga familja jonė, qė t'i kuptonjė ata shkrime, mosnjeri ka t'i ngasė".

Bilota filloi veprimtarinė e tij viershtarake-letrare arbėreshe nga muaji i nėndorit tė vitit 1870, me veprėn "MARKURI I DORSIT"; kjo vepėr satirike pėrmbleth mė se 1500 vargje shtatė rrokjesh, ku Auktori dėnon rreptėsitė e nji shoqatje tė udhėhequr nga njė sundimtar i vendit; kjo vepėr q'ėsht e para mė radhė kronologjike (1870), na tregon ndjenjat e kėtij shkrimtari, i cili, tue qėnė njė njeri i drejtė, nuk duronte aspak padrejtėsitė e njerėzvet kundėr vėllezervet, veēanėrisht kundėr tė varfėrvet e tė pėrunjtėvet. Kjo karakteristikė stili dhe mendje, qe nuk duron rreptėsi e zgjedha, vazhdon nėpėr gjithė shkrimet e tij, edhč nėr ata fetare. Mund thomi kėshtł se Bilota ishte vėrtet njė pėrfaqėsues i fisit shqiptar, me tė cilin ai shpėrndante (ndante) edhč vuajtet, ose psimet. Novela ose pėrrallza shumė e bukur, me titull "TRIDHIXHINI" (I trembėdhjeti), qė pėrfshin afrņ 2000 vargje tetėrrokjesh, nuk ka datė, por nga alfabeti qė atjč pėrdoret, duket e vitit 1870. Kjo vepėr lexohet me njė marrėfrymje, pėr argumentin edhč pėr rrjedhjen e vargjevet. Auktori i jipte asaj shumė rėndėsi: Varfėria e nji familje tė madhe zhduket me anėn e zgjuarsisė edhč tė fatmirėsisė tė mė tė voglit ndėr 13 vėllezėrit.

Te viti 1874 filloi poemėn epike: "SHPATA SKANDERBEKUT NDĖ DIBRĖT POSHTĖ. Tre redaktime tė pambaruara janė tė vitravet 1874,1878,1888; redaktimi i prasėm i mbaruar ėsht i vitit 1890. Gjithė kėta redaktime na dėftojnė se Auktori i epte shumė rėndėsi kėsaj vėpėrje 12 kangjelesh, me mė se 10.000 vargje gjashtė e shtatė rrokjesh. I paraqet atyre 12 kangjeleve edhč hjė "kangjel tė vetėm", nė tė cilin rrėfyen njė dyluftim qė Skanderbeu pati me njė tartar vigan nė Adrianopul; ai kangjel ėsht i pėrbėrė prej 56 strofash, gjashtė vargjesh, gjashtė edhe shtatė rrokjesh, edhe i pėrket redaktimit tė vitit 1874. Alfabeti qė pėrdoret nė ktė redaktim ėsht pak i ndryshėm nga ai qė pėrdoret nė redaktimin e prasėm tė veprės "Shpata Skanderbekut ndė Dibrėt Poshtė". Edhč gėrmat janė shumė tė qarta.

Gjat vitit 1888 Bilota mbaroi sė mbledhuri gjashtė milė fjalė tė sė folmes tė Frasnitės, nė njė "FJALOR" afrņ 200 faqesh. Mė 18 tė korrikut tė vitit 1891 mbaroi "MONOGRAFINĖ E FRASNITĖS". Kjo vepėr historike ndahet nė 5 pjesė. E pesta ėsht e pambaruar, pse rrėfymi qėndron nėr tė prasmat ngjarje tė shekullit XVIII. Kjo monografi pėrmbleth 332 strofa gjashtė vargjesh, d.m.th. afrņ 2000 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. I ėsht paraqitur Monografisė njė tingėllim qė fillon kėshtł:

Mbė shesh tė gjerė, gurisht e tė dritėsuer,/ Frasnita zbukuron ndėr kėmbė nji mali,/ degė t'Apeninit 'bukur e lulėzuer,/ ka ujė e verė e ajer si miali...

Me gjithė se kjo vepėr nuk ėsht shumė e dokumentuar, mbetet gjithmonė njė burim lajmesh tė ēėmuara, pse kėto janė tė marrura nga tradita popullore, kuj Arbėreshėt qenė e janė gjithmonė besnikė.

Ndofta pėr tė plotėsuar Monografinė, Bilota shkruajti veprėn "ZAKONET E FRASNITĖS, ture e mbaruar mbė 23.10.1894. Nė kėtė vepėr rrėfen zakonet, traditat, lozjet, tė kremtjat, qė zhvillohen nė Frasnitė gjat 12 monjevet tė vitit. Ajņ vepėr pėrmban 570 tercina, d.m.th. 1710 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. Vlera e saj ėshtė e madhė, pse na trėgon dashurinė e popullit arbėresh pėr zakonet atdhetare, tue na prierrė prapė nėr burimet e tyre, ose nė Shqipėrinė e Skandėrbeut.

N'atė tė njėjtė dorėshkrim, Bilota shton edhč: "SKULQINĖ, MARTESĖN, TĖ LERIT dhe PAGZIMIN", me datėn 26 maj 1894. Kėto pjesė tė shtuara pėrmbledhin 232 strofa, d.m.th.1329 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. Vlera historike, folkloristike, psikologjike e poetike e kėsaj vepėrje ėsht shumė e rėndėsishme, pse Auktori pėrshkruan besnikėrisht lajmet, tue ndėrhyjtur thellėsisht ndėr ndjenjat popullore e tue na paraqitur jetėn e thjeshtė, tė nderuar edhe punėtore, qė populli arbėresh jetonte deri nė shekullin XIX. Bilota ankohet ndėr vargjet e prasme se kėta zakone venė tue u harruar, me modernizimin e shoqėrisė njerėzore, pas njėsimit tė kombit Italjan, edhe thot: "Po ē'katrizeti (1860) gjindja u shkatarrua / sa nga zakon i mirė rį posht e u shua!"

Njera ndėr veprat mė tė vėllimėshme ėsht "E BUKURA E JETES", tė cilen ja kushton, si shėnjė nderimi e miqėsije, "Kalornderit e tė famshmit poet e filolog arbėresh Jeronim De Radhės", tue ju kushtuar edhč ai si njė nxėnės shumė i devotshėm. Kjo vepėr ėsht njė novelė arbėreshe, e mbaruar mbė 22 shkurt 1895, qė pėrmbleth 440 tingėllime, d.m.th. 6160 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. Atjč rrėfyhet se njė trim (Pjuhurini), bir mbreti, me njė kal tė fatostė, pėstaj, qė tue gjurmuar, gjeti tri motrat e tij, tė vjedhura nga Dielli, nga Era e nga Orku; vjeth edhč tė Bukurėn e Jetės, tė cilėn e vė kurorė me shumė madhėshtķ.

Njatėr novelė Bilota e mbaroi mbė 16.2.1896, tue e titulluar "E BUKURA HAREZĖ”, e cila pėrmbleth afrņ 2000 vargje njėmbėdhjetėrrokjesh. Atjč rrėfyhet historia e nji mbreti, qė dėrgon njė kalor t'i gjėnjė tė Bukurėn; por kjo, kur arrėn pėrpara Mbretit, shpreh dėshirėn tė martonjė kalorin e dashur edhč tė aksėm nė vėnd tė mbretit tė keq e tė pėrtuashėm, i cili pėstaj ėsht vrarė me vaj tė zier e me ujit e Pisės! Nė kėtė pėrrallėz Auktori dėnon krenarinė e mbretėrvet, tue lartėsuar thjeshtėsinė e tė shtypurvet.

Mbė 4 tė prillit 1903 Bilota filloi "MINOSIN", njė vepėr mitike, e formuar nga 28 kangjele, qė kalojnė 8000 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. Njatėr redaktim tė asaj vepėrje, me disa shtesa, e mbaroi mbė 3.11.1909, e cila pėrmbleth 37 kangjele me 8664 vargje njėmbėdhjetėrrokjesh. Por Auktori i ndryshon titullin, ture e quajtur "SKENA TĖ TMERRSHME E TĖ GEZUESHME TĖ JETĖS MBATANĖ VARRIT". Nė kėtė vepėr Bilota, tue u frymėzuar nga Komedia Hyjnore e Dantit, ėshtė ftuar nga Zara e vetė, edhč shkon nėr trķ mbretėritė e sė jatrės jetė, ku xė shėrbise tė panjohura, njeh shumė njerėz tė Historisė sė moēme, edhč sheh disa bashkėfshatarė Frasnjotė, tue folur me ta. Njė redaktim tė trėjtė tė MINOSIT, shumė tė pėrpunuar, e fillon mbė 18.4.1918, por e lė tė pambaruar te kangjeli i XVIII, nė fund tė cilit shėnon datėn: 8 theristi 1918: 8 ditė para se tė vdiste.

Mbė 30-9-1903 mbaroi “PISĖN”, njė poemė 10 kangjelesh, qė pėrmbleth 3276 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. Kjo vepėr duket se ėsht vijimi i “MINOSIT”, sepse fillon me kėto fjalė: “U lodha, fata ime, mė tue vrerė / tė mjerit tė ngalesur lik e zi. / Hapmė mė dier tė vrenj, se tė mund xė / mė drejt si gjella e dijtė e piksur ė”. Ndė Pisėt Auktori dėnon jo vetėm krimineltė e vjetėrsisė, por edhe bashkėkohėsit e tij tė liq. “JETĖN E SHĖN MĖRISĖ”, qė pėmban 7 kangjele me 1720 vargje pesė rrokjesh, e mbaroi mbė 18 tė majit 1896. Mbė 31 maj 1896 mbaroi edhe “TĖ VDEKURIT”, ku rrėfen ngjarje tė jashtėzakonėshme e tė pėrmbinatyrėshme, edhe ēfaqje tė vdekurish. 5 kangjelet e veprės pėrmbajnė 2000 vargje njėmbėdhjetė rrokjesh. “MONOGRAFINĖ E SHĖN NILIT”, kallogjer i shėjtė basiljan nga Rusana edhe themelues i Monastirit tė Grottaferratės, e shkruajti nė rastin e 900vjetorit tė vdekjes sė tij. Vepra grumbullon 122 strofa gjashtė vargjesh njėmbėdhjetė rrokjesh. Drama komike “DON KISHOTI”, 3500 vargjesh shtatė edhe tetė rrokjesh, ėsht e komponuar gjatė vitit 1908. Atjč auktori rrėfen veprimet e njėi bashkėfshatari utopist etė ēmendur, edhe tė shokvet tė tij. Mė 26-6-1916 mbaron njatėr vepėr tė titulluar “JETA E SHĖN MĖRISĖ”, e cila ėsht e formuar nga 127 tingėllime. Tė tjerėt 200 tingėllime tė titulluar “SHĖJTRAVET SHĖRBYER KA UNĖ MBĖ QISHĖ” sjellin datėn e 21-12-1917. Kėtyre veprave ka me u shtuar shumica e pėrrallavet edhč tė legjendavet, tė kalimeravet, tė ndohivet, tė fjalavet t'urta, edhč tė ligjėratavet qė Bilota ka shkruar qysh prej vitit 1870 deri nė vitin 1918. Kėta komponime pėrmbledhin mė se 20.000 vargje tė ndryshme, bashkė me disa fjalime nė prozė. Mbė 15-12-1905 mbaroi edhč vepren satirike “VEPRA TĖ TURPĖSHME NJERZISH TĖ PADENJĖ”, qė e kishte fillluar mbė 15 tė shtatorit t'atij viti. Nė fund tė veprės Auktori shkruan kėtė shėnim: "Mė dhispėlqen se pat' zhyeja pendėn, ture rrėfyer veprat e turpėshme njerzish tė padenjė pėr poemė e pėr Histori; por i shkova se tė jėnė tė dėnuar prej gjindjes sė ardhėshme".

Nė kėtė veprimtarģ vjershtarake Bilota thomse ka mbledhur afrņ tė tėrė traditėn historike, pėrrallore e folkloristike tė popullit arbėresh tė Frasnitės, edhč pjesė tė Arbėreshvet tė Kalabrisė. Prandaj meritat e tija ndaj gjakut Arbėresh tė shpėrndarė edhč ndaj Shqipėrisė, qėnė e janė tė mėdha; edhč ėmri i tij do tė jetė i pėrkujtuar dhe i lavdėruar nga tė gjithė Arbėreshėt dhe nga Mėmėdheu i dashur dhe i paharruar.

Emanuil Jordani


* * * * * * * * *Home
Fillim
Sa bėhet tė bleni "Fjalorin"

English - Biography
Biography

italiano - Biografia
Biografia

Espańol- Biografķa
Biografķa

Collegamento a ' Zėri'
Zėri i Arbėreshvet

Perjardhje Jordanit
Perjardhje Jordanit
English italiano espańol

Fillim

Fillim
Sa bėhet tė bleni "Fjalorin"

©2001 Emanuele Giordano, tutti i diritti riservati.

Vista ottimizata per Internet Explorer con risoluzione 800 x 600